Дівчина затуляється рукою від сонця.

Чи може сонце допомогти при акне Або ж воно погіршує ситуацію?

1 min. read
Показати більше

Трішки сонця корисно для вашого настрою та вашої шкіри. Були часи, коли вам могли порекомендувати ультрафіолетові лампи у якості лікування акне. Зараз же вчені запевняють, що забагато сонця - це не дуже добре для усіх типів шкіри, незалежно від її стану - в тому числі й для шкіри, схильної до виникнення акне. 

У цій статті ми розглянемо як надмірне та/або незахищене перебування під сонячними променями може загострити причини та схильність до акне, та як саме це погіршує, а не покращує ситуацію. В статті також пояснюється як ви можете насолоджуватися сонцем та одночасно дбати про свою проблемну шкіру, навіть якщо ви проходите медичний курс лікування акне.

Позитивний вплив сонячого світла

Дівчина у воді

Сонячне світло в помірній кількості корисне для нашого організма та гарного настрою. Це важливе джерело вітаміну D, який є необхідним для багатьох процесів життєдіяльності нашого організму, таких як здоровий розвиток кісток. Більше ви можете дізнатися з розділу "Як сонячні промені УФА, УФВ та ВВС впливають на шкіру".

Окрім того, перебування на сонячних променях може покращити ваш настрій. Можливість нашого тіла виробляти серотонін (часто називається "гормон щастя") безпосередньо залежить від сонячних променів.  Дослідження показали, що нестача сонця може призвести до сезонного афективного розладу (САР), коли люди впадають в депресію.

Сонце змушує шкіру пересихати і навіть жирний тип шкіри (шкіра з надлишковим виробленням сала і схильна до вугрового висипу) потребує зволоження. Коли шкіра пересихає на сонці, сальні залози (які виробляють шкірне сало, що надає шкірі необхідні жири) починають працювати з подвійною силою що і є надмірним виробленням шкірного сала - відоме як себорея - один з ключових етапів формування прищів.

Теплі температури також стимулюють кровообіг та потовиділення, а підвищене потовиділення, за умови його правильного контролю, може допомогти виділенню надлишкового сала на поверхню шкіри та очистити пори. Дізнайтеся як саме у розділі "Акне та спорт"

Деякі люди зі шкірою, схильною до акне/проблемною шкірою розповідають, що стан їхньої шкіри покращується, коли вони проводять небагато часу під сонцем. Життя з вугровим висипом може стати виснажливим, то ж якщо трішечки сонця робить вас щасливішим, а вашу шкіру кращою, то не відмовляйте собі у цьому задоволенні. Більше про психологічний вплив на життя з акне ви можете прочитати тут.

Негативний вплив сонця

Всі ми - особистості, і наша шкіра також різна. Те, що добре працює для одних, не обов'язково матиме такий же гарний результат у інших. На кожного пацієнта з вугровим висипом, який говорить про прокращення стану його шкіри під час перебування на сонці, ви зустрінете й інших, які говорять про те, що шкірні хвороби загострюються протягом теплих місяців року. На це існує безліч можливих причин:

Шкіра на обличчі з темними плямами

Сонце змушує шкіру пересихати і навіть жирний тип шкіри (шкіра з надлишковим виробленням сала і схильна до вугрового висипу) потребує зволоження. Коли шкіра пересихає на сонці, сальні залози (які виробляють шкірне сало, що надає шкірі необхідні жири) починають працювати з подвійною силою що і є надмірним виробленням шкірного сала - відоме як себорея - один з ключових етапів формування прищів.

- Інший результат пересихання шкіри - це коли вона стає стає схильною до орговіння або лущиться. У таких випадках клітини на поверхні шкіри загрубівають. Все це перешкоджає природному процесу, завдяки якому відмерлі клітини шкіри відлущуються та не дають змоги шкірному салу виділятися з пор. В результаті розвиваються комедони.

- В теплу погоду підвищується рівень потовиділення, тим самим збільшуючи свій негативний вплив на поверхні шкіри. Такі умови створюють середовище, в якому Пропіонобактерії акне - бактерії, що викликають вугровий сип - можуть швидко розмножуватися та розповсюджуватись.
Ви можете дізнатись більше про те, як кожен з цих процесів сприяє формуванню та поширенню прищів у розділі "Виникнення вугрів".

Сонце також може спичинити виникнення особливого виду вугрів, відомих як Acne Aestivalis (або більш відомих як Акне Майорка). Це трапляється тоді, коли ультрафіолетові промені поєднуються з хімічними речовинами, які містяться в  певних засобах для захисту шкіри та захисту від сонця, та викликають алергічну реакцію. В основному, Acne Aestivalis уражують шкіру жінок віком від 25 до 40 років,   більшість з яких мали проблему вугрових висипань у перехідному віці, про що більш детально ви можете прочитати у розділі "Різні види акне"

Надмірнеперебування на сонці та/або неналежний захист від сонця також можуть спричинити пігментацію, а люди зі слідами вугрових висипів або з рубцями після акне особливо схильні до гіперпігментації. Більше інформації ви можете знайти в розділі "Акне та гіперпігментація" (Посилання на Acne and hyperpigmentation.)

Крім того, як нам усім відомо, сонце представляє й інші ризики для всіх типів шкіри - не лише для тих, у кого шкіра схильна до вугрового висипу. До них відносяться сонячні опіки (та, як наслідок, рак), сонячні алергії (такі як Поліморфний фотодерматоз або скорочено ПФД), а також передчасне старіння. Більше про це ви можете прочитати у розділі "Як світлові промені УФА, УФВ та ВВС впливають на шкіру."

Які засоби від сонця мені використовувати, якщо в мене акне?

Дівчина в шляпці наносить засіб від сонця

Деякі люди, шкіра яких схильна до акне, роблять усе можливе, щоб уникати використання сонцезахисних засобів, побоюючись, що масла та хімічні речовини, які входять до складу кремів, блокують пори і погіршують стан шкіри. Іншим не подобається той факт, що деякі сонцезахисні засоби надають шкірі жирного блиску.

Ефективний захист від сонця має важливе значення для всіх типів шкіри, а шкіра, схильна до прищів та вугрових висипань не є виключенням. Насправді, вибір правильних засобів від сонця може бути ще важливішим для проблемної шкіри, оскільки вона особливо схильна до гіперпігментації.

Хитрість полягає у правильному виборі засобу, спеціально розробленого для шкіри, схильної до вугрових висипань. Клінічними і дерматологічними тестуваннями було доведено, що такі засоби надають шкірі необхідного захисту, не блокують пори, не надають жирного блиску, не спричиняють вугрових висипань і не загострюють проявів акне.

Надавайте перевагу легким кремам, флюїдам та гелям. Обираючи більш легку текстуру, вам не доведуться поступатися високим рівнем захисту. Зверніть увагу також на продукцію із позначкою "не викликають вугровий висип". Такі продукти не містять інгредієнтів, які блокують пори, та не спричиняють виникнення прищів.
Eucerin Sun Gel-Creme Oil Control  має легку текстуру та випускається з сонцезахисним фактором SPF 30+ та 50+. Обидва SPF не є комедогенними та рекомендовані для проблемної шкіри клінічними та дерматологічними тестами. Вони мають тривалий матуючий ефект та містять Л-картинін, що регулює секрет сальних залоз, та допомагає покращити стан вашої шкіри.

Якщо ви користуєтесь кислотно-лужним пілінгом або засобами омолодження шкіри, такими як високоефективний DERMOPURE Skin Renewal Treatment торгової марки Eucerin, то важливо пам'ятати, що у такому випадку ваша шкіра буде ще більш чутливою до УФА та УФВ променів. Ми радимо вам використовувати такі засоби ввечері, а зранку нанести засіб з високим рівнем захисту від сонця.

Який сонцезахисний засіб найбільш сумісний з лікуванням акне?

Дівчина наносить крем на обличчя

Діючі речовини в деяких медичних засобах догляду за шкірою з вугревим висипом - наприклад, перикис бензоїлу, третиноїн, адапален та азелаїнова кислота - можуть підвищувати чутливість шкіри до УФА та УФВ променів. Більш детально ознайомитися ви зможете у розділі "Медичне лікування акне та побічні ефекти". Якщо ви проходите курс медичного лікування, не забувайте про правила "безпечного сонця". Обмежте час, який ви проводите надворі, уникайте сонця в найбільш активні його години, за можливості носіть захисний одяг. Обирайте засоби з високим коефіцієнтом захисту від сонця, такі як Eucerin Sun Gel-Creme Oil Control SPF 30+ або SPF50+ та обов'язково застосовуйте їх як у сонячні,  так і в похмурі дні.

Доповніть свій догляд