Атопічний дерматит на обличчі – Визначення та усунення симптомів загострень

5 min. read
Показати більше

Атопічний дерматит — це дуже поширене захворювання, яке уражає обличчя і тіло, при цьому шкіра постійно суха і подразлива. Хворі повідомляють про дві фази хвороби. У неактивній фазі (яку вони також називають «перервою») шкіра обличчя суха і подразнена, але симптомами можна керувати; а під час активної фази (яку ще називають «спалахом») на шкірі виникає запалення і вона починає свербіти. Під час загострення необхідне використання більш активного догляду за шкірою з використанням косметичних засобів та/ або медикаментозного лікування, якщо це потрібно.

Ознаки І Симптоми

Що таке атопічний дерматит?

Атопічний дерматит (також відомий як атопічна екзема) — це хронічне захворювання шкіри, яке уражає немовлят, дітей та дорослих — на тілі, а також на обличчі. Воно характеризується сухою, подразненою шкірою, яка свербить, стає потовщеною і може тріскатись, а іноді й кровоточити. Єдиної причини виникнення захворювання не виявлено, але хворі мають дефіцит вологи і порушення обміну жирних кислот, що призводить до пошкодження захисної функції шкіри.

1. Порушення бар'єрної функції шкіри спрощує проникнення мікроорганізмів 2. Активація імунних клітин, запалення 3. Свербіння
Під час неактивної фази атопічного дерматиту шкіра може виглядати сухою, дещо полущеною та мати колір від рожевого до червоного.

Близько 10% населення світу (10-20% дітей і 2-5% дорослих) страждають на атопічний дерматит, і кількість скарг зростає. Дійсно, за останні 30 років число хворих зросло на 200-300%.

Атопічний дерматит найбільш поширений серед немовлят і дітей. 90% пацієнтів відчули перші симптоми у віці до п'яти років, а 80% — до двох. Як показують дослідження, серед хворих трохи більше жінок, ніж чоловіків, до того ж це переважно хвороба Західного світу.

"Атопічна шкіра може перебувати у двох фазах: неактивній (або «нормальній») та активній («спалах загострення»)."

У неактивній фазі шкіра обличчя може бути сухою та дуже сухою, злегка лущитися, мати колір від рожевого до червоного, а основні ділянки прояву — щоки, волосиста частина голови, лоб, шкіра навколо очей і за вухами. Можливе утворення невеликих зарубцьованих тріщин.

Більш проблемна, як фізично, так і психологічно, фаза загострення, коли хворі відчувають легке або сильне свербіння, шкіра набуває червоного або темно-червоного кольору, покривається нерівномірними набряклостями, болить, лущиться і навіть злегка кровоточить.

 

Якщо Ви не впевнені у Ваших симптомах, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.

Причини Та Фактори, Що Сприяють Атопічному Дерматиту

Можливі причини атомічного дерматиту та фактори, що сприяють його розвитку

На сьогодні не виявлено єдиної причини виникнення атопічного дерматиту, однак існує ряд чинників, які сприяють його розвитку.

Якщо батьки хворіють на сінну лихоманку або астму, у дітей може розвинутись атопічний дерматит.
Місце проживання та географічне положення в цілому можуть відігравати важливу роль у розвитку атопічного дерматиту.

Наприклад:

  • Доведена наявність зв'язку між атопічним дерматитом, сінною лихоманкою і астмою; дослідження показують, що якщо один або обидва батьків страждають на будь-яке або всі ці захворювання, то у їх дитини, швидше за все, розвиватиметься атопічний дерматит. Справді, якщо обоє батьків мають атопічну шкіру, ймовірність того, що дитина теж буде її мати, складає 60-80%. Діти успадковують від батьків дефіцит філагріну, що спричиняє у них недостатнє природне зволоження.
  • Географічне положення може відігравати важливу роль у розвитку захворювання. Його поширеність значно більша в західному світі і випадки значно частіші в містах, ніж у сільській місцевості. Холодний клімат, ймовірно, також підвищує ризик. Наприклад, ямайські діти, які ростуть в Лондоні (де забруднення високе, а температура відносно низька), можуть захворіти на атопічний дерматит з удвічі більшою ймовірністю, ніж ті, які живуть на Ямайці.
  • Існують докази, що вік жінки, в якому вона народжує, впливає на ризик дитини мати атопічну шкіру — чим старша матір, тим вища ймовірність.

Ці патогенетичні фактори призводять до сухості шкіри та порушення її захисної функції.

Коли хворі чухаються, вони пошкоджують шкірний бар'єр, залишаючи нижні шари доступними для бактерій та впливів навколишнього середовища, таких як подразники, алергени і забруднення.

Чинники, Що Сприяють Розвитку Атопічного Дерматиту

ДОДАТКОВІ СПРИЯТЛИВІ ФАКТОРИ

Вживання алкогольних напоїв може спровокувати симптоми атопічного дерматиту.
Стрес може спровокувати появу симптомів атопічного дерматиту.

Існує багато інших матеріалів та хімічних речовин, які можуть сприяти розвитку або посилити існуючі симптоми, серед них:

  • одяг та матеріали — зокрема, шерсть і нейлон
  • деякі харчові продукти — молочні продукти, горіхи, молюски і тощо
  • алкогольні напої
  • алергія на хатніх кліщів, пил або пилок
  • миючі засоби
  • формальдегід
  • дим від цигарок

На симптоми атопічного дерматиту можуть вплинути й емоційні фактори, зокрема:

  • стрес
  • безсоння
  • потіння

Дізнайтеся більше про фактори, що впливають на шкіру.

Рішення

Усунення симптомів атопічного дерматиту під час загострення

Хоча неможливо «вилікувати» атопічний дерматит, симптоми неактивної та активної фази можуть бути полегшені завдяки косметичному догляду за шкірою і використанню фармацевтичних препаратів.

Пом'якшувачі

Під час неактивної фази потрібно щодня, регулярно і послідовно користуватись пом'якшувачами (або зволожувачами). У цих кремах, лосьйонах та олійках висока концентрація жирів, що допомагає зберегти шкіру еластичною, вологою і захищеною від подразників. Оскільки шкіра зволожується, вона менше свербить, та менш ймовірно, що шкірний бар'єр пошкодиться через подряпини.

Інгредієнти, які часто містяться в пом'якшувачах:

  • Жирні кислоти Омега-6 з екстракту енотери та виноградних кісточок. Вони заспокоюють і живлять уражену шкіру, відновлюючи природний захисний бар'єр шкіри.
  • Лікохалкон А (екстракт кореня солодки). Це природний антиоксидант із протизапальною дією, який зменшує почервоніння і заспокоює запалення.

Активний догляд

Під час загострень необхідний більш активний догляд, який допоможе зменшити будь-які запалення і свербіння. у фармацевтичних препаратах, як правило, використовують кортикостероїди, оскільки вони є дуже ефективними і швидкодіючими, та полегшують свербіння у випадках складних загострень. Однак гідрокортизон не можна застосовувати довгостроково, особливо для немовлят і дітей, бо його тривале використання може зробити шкіру тоншою. Крім того, гідрокортизон не можна застосовувати на значних ділянках шкіри, а його ефективність знижується при безперервному використанні.

Дерматологічні поради, яких варто дотримуватись, коли виникає загострення.
Використання гідрокортизону можливе для заспокоєння симптомів атопічного дерматиту. Довгочасне використання не рекомендоване, оскільки гідрокортизон може призводити до тоншання шкіри.

Завдяки використанню заспокійливого крему для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl під час загострення фаз значно поліпшується зовнішній вигляд шкіри та скорочується використання гідрокортизону під час «спалахів». Клінічні дослідження доводять, що заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl показує той самий косметичний ефект на обличчі, що й креми на основі 1% гідрокортизону. Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl не є фармацевтичним препаратом і не замінює його.

Він застосовується у якості допоміжного для пом'якшувачів продукту по догляду.

Щоденна особиста гігієна для атопічного дерматиту на обличчі

Для полегшення симптомів можна також внести деякі зміни до способу життя.

Постарайтесь організувати своє життя — занотовування проявів симптомів, їх часу та умов виникнення допоможе уникнути факторів, що їм сприяють.
Приймання душу краще, ніж ванни, але він не повинен бути тривалим, а температура води — не більше 32°С.

Наприклад:

  • Підтримуйте низьку температуру, особливо вночі. Потіння спричиняє подразнення та свербіння.
  • Зберігайте креми та мазі в холодильнику, тому що охолоджені пом'якшувачі забезпечують додаткове полегшення свербіння.
  • Ведіть щоденник, у якому відзначайте впливи зовнішнього середовища та харчування, щоб визначити фактори, що сприяють розвитку симптомів.
  • Відпочивайте у місцях з прохолодним або помірним кліматом — щоб не було ані надто спекотно, ані занадто холодно.
  • Займайтесь медитуванням і йогою, щоб зняти стрес.
  • Плескайтесь, а не чухайтесь. Обидві ці дії заспокоюють шкіру, але поплескування не руйнує шкірний бар'єр.
  • Вдягайте бавовняні рукавички на ніч, щоб запобігти чуханню обличчя уві сні.
  • Приймайте душ, а не ванни, не піднімаючи температуру води вище 32°С та не мийтеся дуже часто.
  • Промокайте шкіру майже досуха, а потім одразу наносьте крем або лосьйон.
  • Періть новий одяг перш ніж вдягнути його, щоб видалити подразнюючі барвники, фабричні позначки і бірки.
  • Уникайте подразників, таких як жорсткі губки.

Якщо Ви не впевнені, який спосіб догляду обрати, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.