Більшість людей в тій чи іншій формі страждала у своєму житті від ксерозу, або сухості шкіри. Коли ця проблема стає серйозною, вона може впливати на людей як фізично, так і емоційно. Ключ до перемоги над симптомами ксерозу — у правильному щоденному догляді за шкірою, який не погіршує її стан та забезпечує належне піклування й зволоження. Розуміння різноманітних причин виникнення сухості та застосування відповідного догляду допомагає індивідуалізувати цей процес для підвищення його ефективності.
Ксероз — що це ?
Ксероз — це медична назва сухої шкіри. Вона походить від грецьких слів ‘xero’, що означає сухий, та ‘osis’ — хвороба, захворювання. Ксероз пов'язаний з нестачею вологи у шкірі, що може виникнути внаслідок старіння (віковий ксероз) або супроводжувати деякі захворювання, такі як діабет. У підсумку шкіра стає сухою, огрубілою та стягненою, що може перерости в ороговіння, призвести до лущення та відшарування шкіри.
Щоразу, коли Ви сумніваєтесь у стані Вашої шкіри, важливо проконсультуватися з дерматологом для точної діагностики. Також для діагностуванні можна скористатись шкірним тестом.
Здатність шкіри регулювати гідратацію, або насичення вологою її верхніх шарів, залежить від трьох основних процесів, які відбуваються на різних глибинах у шкірі:
- У верхніх шарах шкіри молекули різних гігроскопічних речовин, таких як сечовина, молочна кислота, ПКК (піролідони карбонових кислот), солі та амінокислоти, вбирають та зв'язувати велику кількість води.
- Власні захисні ліпіди шкіри (наприклад, церамід-3) виконують життєво важливу функцію зниження втрат води через випаровування.
- У глибших шарах власна природна система зволоження шкіри передає воду до поверхні через аквапорінові канали.
Дізнайтесь більше про суху шкіру.
Ця тонка система працює досить чітко та здатна пристосовуватись до потреб у зволоженні шкіри, підтримуючи необхідну концентрацію вологи при змінах у зовнішньому середовищі. Тим не менше, кілька внутрішніх (ендогенних) і зовнішніх (екзогенних) факторів можуть порушити роботу цієї системи, що призводить до сухості шкіри. При цьому тяжкість симптомів залежить від низки комплексних факторів.
Ксероз — ознаки і симптоми
Ксероз — це поширений стан шкіри, який відчувають мільйони людей у хронічній або гострій формі. Так само, як система зволоження шкіри підтримується багатьма факторами, нестача вологи у шкірі може проявлятись різними шляхами. Найчастіше у сухій шкірі проявляються лише декілька з цих симптомів, тоді як у дуже сухій шкірі зазвичай присутні всі ці симптоми в тій чи іншій мірі:
- Ущільнення обумовлене тим, що шкіра втрачає свою еластичність через зневоднення. Коли виникає дефіцит вологи, шкіра стає менш пружною та втрачає об'єм.
- Шорсткість (ороговіння) також викликана сухістю, яка підвищує швидкість загибелі клітин у верхніх шарах шкіри, у зв'язку з чим виникає товстий шар омертвілих клітин на поверхні шкіри.
- Шкіра, яка лущиться, схожа на ороговілу шкіру з тією відмінністю, що верхній роговий шар шкіри стає сухим і нееластичним.
- Відшарування шкіри відбувається, коли частинки сухої шкіри відлущуються. Іноді воно виглядає лише як дрібний пил.
- Свербіння — ще один ефект, який виникає внаслідок сухості шкіри та є різкою реакцією на дискомфорт, викликаний ущільненням шкіри, яка функціонує неналежним чином.
- Чутливість викликана нездатністю сухої шкіри протистояти впливу подразників, таких як гаряча вода, парфуми та інші речовини, які можуть проникнути крізь поверхню шкіри. Тим не менш, чутлива шкіра не завжди пов'язана з сухістю.
Суха шкіра може з'явитися на будь-якій ділянці тіла, хоча здебільшого виникає у місцях, які найбільше піддаються зовнішнім впливам.
Запальні захворювання шкіри, такі як атопічний дерматит і псоріаз, переважно призводять до появи локалізованих ділянок ксеротичної шкіри. Дізнайтесь більше про псоріаз, атопічний дерматит на обличчі та на тілі або про дитячу атопічну шкіру на обличчі й тілі.
Завжди звертайтеся за професійною порадою та діагнозом до лікаря, якщо у Вас розвиваються будь-які з цих симптомів.
Ксероз — що його спричиняє?
Було доведено, що до сухості призводять три основні дефекти шкірі:
Нестача захисних ліпідів шкіри
Клітини рогового шару сполучені одна з одною за допомогою епідермальних ліпідів. Ці ліпіди необхідні для підтримання здорового стану шкіри: вони створюють її захисний бар'єр і утримують вологу. Коли ліпідів немає, шкіра може стати сухою, можуть виникнути відчуття ущільнення та огрубіння.
Нестача природних зволожуючих факторів (ПЗФ)
На додачу до сечовини, у шкірі присутні кілька інших природних зволожуючих факторів (ПЗФ). До них належать ПКК, молочна кислота, солі і цукри. Як і сечовина, ці природні зволожуючі фактори підтягують та утримують вологу поблизу рогового шару (верхнього шару шкіри), запобігаючи його сухості, лущенню і пошкодженню.
Недієвість власної системи зволоження шкіри
Аквапоріни — це мікроскопічні водні канали, розташовані в клітинних мембранах, які контролюють транспорт води усередину клітини та назовні.
Аквапоріни утворюють систему, яка передає вологу через різні шари епідермісу шкіри.
Чинники, що спричиняють сухість шкіри
Деякі зовнішні чинники провокують описані вище фізіологічні зміни, які можуть призвести до ксерозу:
Фактори зовнішнього середовища, що діють на шкіру — її очищення, вологість та сонячні промені
- Часте очищення, особливо постійне миття, часто викликає руйнуванна природного бар'єру шкіри. Небезпека зростає при використанні агресивних очищувальних і миючих засобів.
- Суха шкіра розвивається частіше в умовах пониженої вологості повітря, що трапляється в зимовий час, а іноді й під час спекотного літа.
- Сонячні промені можуть викликати сухість шкіри, а ультрафіолетові промені підвищують швидкість випаровування з поверхні шкіри, що у тривалій перспективі може призвести до передчасного старіння шкіри, яке впливає на її здатність підтримувати необхідний рівень зволоження.
Внутрішнє середовище шкіри — вік, зневоднення, харчування, медикаментозне лікування та захворювання
Дослідження показали, що концентрація ліпідів у роговому шарі з віком зменшується. Це може призвести до сухості, пов'язанаої з віком.
Зневоднений організм не може собі дозволити поставляти воду до шкіри.
Спосіб харчування важливий, тому що для здорової шкіри необхідне надходження природних ліпідів, ПЗФ і поживних речовин.
Деякі ліки, особливо діуретики, викликають зневоднення організму, що, в свою чергу, може привести до сухості шкіри.
Захворювання шкіри, такі як атопічний дерматит, псоріаз і діабет, характеризуються симптомом сухої шкіри.
Ксероз — як можна зарадити?
Історично, лікування ксерозу було здебільшого симптоматичним, з метою короткочасного полегшення симптомів шляхом місцевого застосування ліпідів, переважно рослинних олій, зволожувачів та ПЗФ, таких як сечовина і молочна кислота. Відколи стало відомо про причини і фактори виникнення ксерозу, лікарі виявили, що більш цілісний, комплексний підхід до лікування ксерозу дає значно кращий результат. Ця стратегія полягає в уникненні або зведенні до мінімуму причин і факторів, що сприяють розвитку ксерозу, зосередженні на забезпеченні необхідного щоденного догляду за шкірою обличчя і тіла, очищення та зволоження.
Очищення сухої шкіри
М'яке, але ефективне очищення шкіри є важливою умовою не тільки для наступного застосування місцевих засобів, наприклад, при атопічному дерматиті, але й для зволоження обличчя при догляді за сухою шкірою. Вибір засобу, який підходить для очищення шкіри і не ставить під загрозу бар'єрну функцію шкіри, має вирішальне значення для ефективності подальшого зволоження і догляду за шкірою.
Покращення зволоження шкіри
Зволоження шкіри регулюється різними способами, кожен з яких залежить від багатьох різних факторів. Для ефективного лікування ксерозу, необхідно впливати на кожен чинник, який бере участь у регулюванні та підтримці гідратації шкіри.
В сухій шкірі часто не вистачає сечовини — основного зволожуючого компоненту. Додатковими причинами виникнення ксерозу є нестача інших природних зволожуючих факторів (ПЗФ) і захисних ліпідів шкіри. Місцеве надходження цих життєво важливих речовин може відновити здатність шкіри регулювати гідратацію. Крім того, було доведено, що найновіший зволожувач — сполука гліцерину і глюкози, гліцерину глюкозид (ГГ) — стимулює роботу власної системи зволоження шкіри.
Під час клінічних випробувань у порівнянні з лосьйоном на основі сечовини, молочної кислоти і гліцерину (з аналогічними функціями) зволожувачі, до складу яких входить ряд ПЗФ, глюко-гліцерин та церамід-3, забезпечили кращу гідратацію шкіри і триваліше зволоження, продемонструвавши успішне просування в лікуванні ксерозу. Крім того, обидва ці зволожувачі значно покращили гідратацію та захисну функцію шкіри, усунули видиму сухість і шорсткість шкіри на дотик в порівнянні з їх аналогами. Відзначена також дуже добра переносимість цих засобів шкірою.
Якщо симпотми змінюються, або якщо Ви невпевнені, який догляд підходить Вам краще, будь ласка, проконсультуйтесь із дерматологом.
Уникання факторів, що сприяють ксерозу
На доповнення до якісного очищення та процедур зволоження, дуже важливо уникати факторів, які сприяють розвитку сухості шкіри. Це допоможе полегшити проблему сухої шкіри та зменшити потребу в лікуванні:
- Уникайте сухого повітря, проводячи менше часу надворі за спекотної й засушливої або холодної погоди та користуючись зволожувачами, якщо у приміщенні увімкнене опалення.
- Скоротити час перебування в гарячій воді, приймаючи швидкі теплі душі замість тривалих гарячих ванн.
- Використовуйте рукавички під час миття посуду — це допоможе уникнути дії гарячої води і агресивних миючих засобів
- Носіть одяг із натуральних матеріалів, таких як бавовна і шовк, які не подразнюють шкіру. Шерсть — також природний матеріал, однак може подразнювати атопічну шкіру, тому її слід уникати при такому стані.
- Намагайтесь використовувати засоби для прання одягу без барвників чи ароматизаторів, оскільки вони можуть залишатися на одязі після прання і подразнювати суху шкіру.