Звичайні акне є найбільш поширеним захворюванням шкіри у розвинених країнах. Вони, як правило, починають з'являтися в період статевого дозрівання у зв'язку з гормональними змінами і можуть зберігатися в зрілому віці. Приблизно 80-90% молодих людей певною мірою страждають від плям і 20-30% з цих людей звертаються за медичною допомогою. Зростає кількість дорослих, особливо жінок, які страждають від акне у більш зрілому віці.
Ознаки І Симптоми
Що таке акне?
Уражена акне шкіра стає жирною, відкриті й закриті комедони (чорні та білі акне) з'являються на обличчі, нерідко на шиї, плечах, грудях, а також спині. При помірному і тяжкому ураженні акне шкіра червоніє, і запалені папули (вузлики) та пустули починають розвиватися. Звичайні акне, якщо вони постійно зя'являються знову, можуть стати причною емоційного стресу і призвести до післязапальної гіперпігментації (ПЗГ) та/або довготривалих рубців.
Післязапальна гіперпігментація — це гладенька знебарвлена ділянка на шкірі, яка виникає як реакція на такі запалення, як, наприклад, акне або екземи, особливо у людей із темним відтінком шкіри. З часом вона може зникнути, але дерматологічне лікування та процедури для усунення пігментації допомагають пришвидшити цей процес.
Виділяють чотири ключові чинники, які сприяють утворенню акне:
01 Себорея
Це надмірне утворення шкірного сала. Фізіологічно сальні залози секретують маслянисту речовину, відому як шкірне сало і якою змащується волосся і шкіра.
"Ряд чинників, таких як гормони, клімат, деякі лікарські препарати і генетична схильність, можуть спровокувати підвищене вироблення шкірного сала."
Порушення секреції шкірного сала може також викликати себорейний дерматит, загальне запалення шкіри, під час якого на сальних ділянках утворюється плівка, забарвлена у білий або жовтуватий колір, зазвичай у вушному проході або на шкірі голови.
02 Гіперкератоз
Гіперкератоз — це потовщення зовнішнього рогового шару шкіри. Нерегулярне відлущування омертвілих та ороговілих клітин шкіри (корнеоцитів) забиває канали сальних залоз і порушує або перекриває виділення шкірного сала.
Коли шкіра виробляє надмірну кількість шкірного сала (себореї), і мертві клітини шкіри залишаються на її зовнішньому шарі (гіперкератоз), вони можуть вростати у волосяний фолікул і утворювати своєрідний клин, "пробку", яка призводить до випинання волосяного фолікула і утворення закритого комедона ("білого" акне) або, якщо "пробка" знаходиться близько до поверхні, відкритого комедона ("чорного" акне).
03 Мікробна колонізація
Бактерії, які зазвичай живуть на шкірі і не заподіюють їй шкоди (пропіонібактерії), оселяються у "пробках" фолікулів і спричиняють виникнення папул, пустул, вузликів або кісти.
04 Запалення
Результатом запальних процесів є почервоніння та запалення шкіри. У важких випадках стінка фолікула акне розривається на пізній фазі запалення. Ліпіди, жирні кислоти, корнеоцити, бактерії та клітинні елементи вивільняються, спричиняючи ускладнені та глибокі запалення в суміжній тканині.
Якщо Ви не впевнені щодо того, чи пов'язані ваші симптоми з акне, відповідь може дати аналіз шкіри. За додатковою консультацією звертайтеся до лікаря-дерматолога чи іншого фахівця зі питань шкіри.
Дізнайтеся більше про немедикаментозне лікування акне.
Причини І Збудники
Основні причини, що призводять до виникнення акне
Ми звикли вважати, що гормони відіграють головну роль у виникнені акне, перетворюючи їх на підліткову проблему (хоча акне можуть з'являтися у людей різного віку). Підвищення рівня андрогенів як у хлопчиків, так і в дівчаток у період статевого дозрівання спричиняє утворення сальними залозами більше шкірного сала, ніж цього потребує сама шкіра.
До основних фізіологічних причин розвитку акне, крім посиленого виділення гормонів, варто зазначити також підвищену чутливість сальних залоз.
"У більшості випадків акне зникають по закінченні процесу статевого дозрівання. але, тим не менш, ефективне лікування є необхідним для того, щоб запобігти утворенню довготривалих рубців."
Сальні залози особливо чутливі до гормонів, тож акне можуть з'явитися у жінок, чутливих до гормональних змін та умов, пов'язаних із гормональним станом, таких як полікістоз яєчників. Психологічний стрес також може стати причиною появи акне у дорослих жінок.
Бактерії. У людей зі схильною до акне шкірою надлишкове утворення шкірного сала створює ідеальне середовище, у якому починають бурхливо розмножуватись зазвичай нешкідливі акне-бактерії (Propionibacterium acnes). Це спричиняє запалення і утворення червоних або гнійних плям.
Це зовсім не тому, що потенційні жертви акне нечистоплотні. Навпаки, надмірне очищення шкіри за допомогою агресивних препаратів з більшою імовірністю викличе подразнення, аніж недбалість.
Вважається, що генетична схильність людини до розвитку акне також відіграє неабияку роль. Якщо в обох батьків були акне, шанси на те, що дитина також їх матиме, підвищені.
"Аналогічним чином, якщо один або обоє батьків страждали від акне у дорослому віці, дитина, швидше за все, теж матиме цю проблему."
Догляд. Деякі ліки та інші фармацевтичні засоби, наприклад, стероїди і солі літію, можуть спричиняти появу акне.
Навколо появи акне існує велика кількість міфів, багато яких незаслужено "звинувачують" хворого — наприклад, утворення акне унаслідок недогляду за шкірою, неохайності, поганої гігієни або неправильного харчування, або ж тому, що на акне можна заразитися. Крім того, що вони не відповідають дійсності, ці міфи можуть привезвести до непотрібного емоційного напруження хворих, які, можливо, вже страждають від невпевненості в собі або низької самооцінки. Дерматологи вміють відоокремлювати факти від вигадки.
Детальніше про немедикаментозне лікування акне.
Сприятливі Чинники
Основні чинники, що сприяють появі акне
Дещо із цього переліку може якщо не спричинити акне, то посилити їх симптоми:
- спосіб харчування, коли у їжу вживають надлишок певних вуглеводів (багато цукру і білого борошна)
- надмірне споживання коров'ячого молока і молочних продуктів (за винятком сиру)
- паління
- макіяж, який забиває пори
- косметологічні засоби догляду за шкірою, що призводять до утворення комедонів
Важливо звертатися за дерматологічною консультацією на ранніх стадіях утворення акне і навіть тоді, коли симптоми слабко виражені, оскільки ефективне та своєчасне лікування може запобігти загостренню захворювання і допомогти уникнути негативних наслідків, таких як довготривалі рубці.
Деякі загальні правила, яких варто дотримуватися:
- Використовуйте теплу воду і правильний засіб для очищення (надмірно гаряча або ж холодна вода може посилити акне).
- Давайте плямам загоїстись природним шляхом (видавлювання може зашкодити і призвести до утворення рубців).
- Застосовуйте засоби догляду за шкірою, які не забивають пори.
- Користуйтесь косметикою, яка не забиває пори.
- Знімайте макіяж наприкінці дня.
Рішення
Догляд за шкірою, схильною до утворення акне
Хоча й непросто зробити так, щоб проблемна і схильна до появи акне шкіра одужала повністю, своєчасний догляд за допомогою препаратів, а також немедикаментозний догляд, можуть бути дуже ефективними для запобігання утворення нових плям і рубців.
Залежно від того, наскільки ваша шкіра уражена і схильна до утворення акне, Ви можете використовувати щоденний очищувач для догляду за шкірою, наприклад, з лінії Eucerin DermoPURIFYER, також вам можуть бути прописані медичні препарати, такі як ретиноїди, пероральні антибіотики або їх комбінації. Деякі медичні процедури можуть давати побічний ефект зневоднення, уникнути цього можна за допомогою додаткового зволожувального догляду.
Щоденний догляд повинен також включати правильний сонцезахисний крем для ураженої та схильною до утворення акне шкіри, наприклад, Eucerin Sun Fluid Mattifying SPF 50+.
Дізнайтеся більше про немедикаментозне лікування акне
Дізнайтеся більше про асортимент продукції Eucerin DermoPURIFYER
Дізнайтеся більше про захист шкіри обличчя від сонячних променів