Атопічний дерматит — це хронічне захворювання шкіри, яке стає дедалі більш поширеним, особливо в Західному світі. Воно переважно уражає немовлят і дітей — близько 10-20% дітей у всьому світі, — але трапляється і у 2-5% дорослих. Люди з атопічним дерматитом мають постійно суху, подразливу шкіру, яка схильна до інфікування й запалення. Хоча методів лікування цієї хвороби не існує, регулярний догляд за шкірою — або ж його поєднання з медичними процедурами — може значно полегшити дискомфорт.
Ознаки І Симптоми
Що таке атопічний дерматит?
Атопічний дерматит, який також називають атопічною екземою, — це незаразне хронічне захворювання, яке уражає шкіру на обличчі й на тілі немовлят, дітей та дорослих. Воно поширюється: дослідження показують, що за останні 30 років число хворих зросло вдвічі, а інколи й утричі. Хоча причина його виникнення достеменно не відома, доведений зв'язок захворювання з астмою та сінною лихоманкою.
Люди з атопічним дерматитом страждаються на дисфункцію імунної системи та захисного бар'єру шкіри. Захворювання характеризується двома фазами. У неактивній фазі (або «перерві») шкіра суха, дратівлива й може трохи лущитися. Цей сухий або дуже сухий стан відомий під назвою ксероз. В активній фазі (під час загострення, «спалаху»), шкіра заражається, запалюється і свербить. Хоча способу лікування атопічного дерматиту не винайдено, хворому можна допомогти подовжити неактивні фази та послабити загострення за допомогою постійного догляду за шкірою.
Під час активної фази найчастіше розвивається висип на обличчі, шкірі голови, шиї, в зоні декольте, на згині колін та ліктів, на руках, зап'ястя і ступнях. Ділянки ураження у дітей і немовлят можуть бути зовсім іншими.
Ці висипи починають свербіти та запалюватись і колообіг розчухування призводить до подальшого інфікування. Природно, що люди чухаються, адже атопічна шкіра суха і сильно свербить. Це призводить до пошкодження шкірного бар'єру, що робить нижні шари вразливими до атаки мікроорганізмів і забруднення навколишнього середовища.
"Під час загострень необхідно користуватись дерматологічними засобами з протизапальною та антибактеріальною дією."
Вплив температури може посилити симптоми, тому людям з атопічним дерматитом на тілі часто доводиться обмежувати тканини, які вони носять, надаючи перевагу м'якій бавовні замість вовни або нейлону. Вони можуть також страждати від безсоння через потіння та чухання.
Якщо Ви не впевнені у Ваших симптомах, зверніться за порадою до дерматолога.
Причини Та Фактори, Що Сприяють Атопічному Дерматиту
Можливі причини атомічного дерматиту та фактори, що сприяють його розвитку
Дерматологи визначили кілька чинників, які спричиняють та посилюють симптоми.
Наприклад:
- Зафіксований генетичний зв'язок, який об'єднує атопічний дерматит, астму і сінну лихоманку. Якщо один або двоє батьків мають одне або більше з цих захворювань, ризик розвитку атопічного дерматиту у їх дитини пропорційно збільшується. Якщо обоє батьків страждають на атопічний дерматит, то ймовірність успадкування його дитиною складає 60-80%.
- Було доведено, що умови навколишнього середовища, в яких живе людина, впливають на ризик розвитку цієї хвороби. Великі міста з високим рівнем забруднення, а також холодний клімат підвищують ризик. В одному дослідженні порівнювались ямайські діти, які живуть у Лондоні, з тими, хто живуть на Ямайці. Серед лондонських дітей випадків захворювання було в два рази більше.
- Атопічний дерматит частіше розвивається у дітей, яких було народжено у пізній період дітородного віку, ніж у тих, кого матері народжували молодими.
Генетично обумовлений атопічний дерматит характеризується дефіцитом природних факторів зволоження (ПЗФ), таких як амінокислоти, і порушенням епідермального ліпідного обміну.
Загострення можуть бути викликані циклом атопічної шкіри, у результаті якого розчухування утворює колообіг симптомів і реакцій.
Чинники, Що Сприяють Розвитку Атопічного Дерматиту
Додаткові сприятливі фактори
При ураженні атопічним дерматитом важливо тримати шкіру прохолодною і неподразненою. До факторів, що сприяють розвитку атопічного дерматиту, відносять:
- Одяг, що сприяє потовиділенню та не дає тілу дихати, наприклад, нейлон
- Одяг з жорстких матеріалів, які подразнюють запалену шкіру, таких як шерсть
- Деякі харчові продукти. Для різних людей вони можуть бути різні. Але до найпоширенішіх подразників належать молочні продукти, горіхи і молюски
- Алкоголь
- Хатні кліщі, пил, пилок або інші алергени
- Агресивні миючі засоби
- Формальдегід
- Дим цигарок і сигар
- Забруднення
Стрес і безсоння також можуть погіршити симптоми.
Дізнайтеся більше про фактори, які впливають на шкіру.
Рішення
Зменшення дискомфорту від атопічного дерматиту під час загострення
На даний час не винайдено способу лікування атопічного дерматиту, але симптоми у активній та неактивній його фазах можуть бути послаблені за допомогою послідовного і ефективного догляду за шкірою, а також належної медичної допомоги. Тим не менш, загострення трапляються навіть за найбільш ретельного щоденного догляду за шкірою, і людям з атопічним дерматитом необхідно полегшити дискомфорт.
Пом'якшувачі
Пом'якшувачі, які також називають зволожувачами, допомагають зберегти шкіру пружною і вологою та зменшити свербіння, яке може призвести до загострення. Ці креми, лосьйони, добавки для ванн та олійки для душу утримують шкіру зволоженою, що захищає її поверхню від пошкоджень, спричинених чуханням.
Інгредієнти, які часто містяться в пом'якшувачах:
- Жирні кислоти Омега-6 з екстракту енотери та виноградних кісточок. Вони заспокоюють і живлять уражену шкіру, відновлюючи природний захисний бар'єр шкіри.
- Лікохалкон А (екстракт кореня солодки). Це природний антиоксидант із протизапальною дією, який зменшує почервоніння і заспокоює запалення.
Дерматологічний догляд.
Під час загострень застосування пом'якшувачів бажано доповнити більш активним доглядом. Препарати для загострень зазвичай містять кортикостероїди. Вони швидкодіючі та ефективні для зменшення запалення і свербіння. Однак їх не можна застосовувати на значних ділянках шкіри протягом тривалого часу, тому що їх ефективність може зменшитись при тривалому використанні. З цих причин ефективні кортикостероїди доступні лише за рецептом.
Властивості заспокійливого крему для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl по захисту шкіри були клінічно підтверджені, і його використання значно поліпшує зовнішній вигляд шкіри при загостреннях. Клінічні дослідження демонструють, що заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl показує той самий косметичний ефект, що й креми на основі 1% гідрокортизону. Заспокійливий крем для атопічної шкіри Eucerin AtopiControl не є фармацевтичним препаратом і не замінює його.
Щоденний індивідуальний догляд за атопічним дерматитом на тілі
Симптоми у різних людей відрізняються, але можна виділити перелік змін у способі життя, які допомагають їм давати раду з атопічним дерматитом.
Наприклад:
- Підтримуйте прохолодну, але не холодну температуру в помешканні. Потіння спричиняє подразнення та свербіння.
- Кладіть креми та мазі в холодильник, тому що охолоджені пом'якшувачі забезпечують додаткове полегшення свербіння.
- Ведіть щоденник, у якому відзначайте продукти харчування, напої та можливі зміни навколишнього середовища, щоб визначити, що впливає на симптоми.
- Деякі місця відпочинку вважаються більш сприятливими, ніж інші. Вдалими прикладами є Північне море, Атлантичний океан, Мертве море, Середземне море та високогірні райони — хоча занадто холодних місць слід уникати.
- Йога та медитування можуть допомогти зменшити стрес — один з факторів розвитку загострень.
- Коли шкіра свербить, краще погладити, а не почухати. Обидві ці дії заспокоюють шкіру, але погладжування не руйнує шкірний бар'єр.
- Обрізайте нігті дітям, які страждають на атопічний дерматит, коротко і гладенько. Це допоможе звести до мінімуму шкоду, яку вони можуть заподіяти собі дряпанням.
- Спробуйте одягати бавовняні рукавички на ніч, щоб уникнути чухання тіла уві сні.
- Приймайте душ, а не ванни, підтримуючи температуру води не більше 32°С. Занадто частий прийом душу може зневоднити шкіру.
- Замість того, щоб витирати вологу шкіру рушником, промокніть її майже досуха, й одразу нанесіть крем або лосьйон.
Якщо Ви не впевнені, який спосіб догляду обрати, зверніться за консультацією до лікаря або дерматолога.