Перші ознаки старіння на поверхні шкіри стають очевидними, починаючи приблизно з 25-річного віку. Тонкі лінії з'являються першими, а з плином часу стають помітні зморшки, втрата об'єму та щільності.
Наша шкіра старіє з багатьох різних причин. Деякі з них є зворотними та можуть бути змінені, а інші можна до певної міри контролювати завдяки комплексному підходу до профілактики.
Розуміння того, як внутрішні та зовнішні чинники впливають на структуру і функції шкіри може допомогти обґрунтувати вибір способу догляду і профілактики.
Ознаки І Симптоми
Видимі ознаки старіння шкіри
Виділяють три основні прояви загального старіння шкіри. Кожен з них впливає на зовнішній вигляд обличчя по-своєму.
Зморшки
Першою помітною ознакою старіння шкіри, починаючи з 25 років, є поява мімічних зморщок. Вони з'являються на різних ділянках обличчя, а виявити їх легше за інші. Ці невеликі, неглибокі зморшки стають помітними на зовнішніх кутиках очей. Їх також називають сміховими зморшками або «гусячими лапками». Мімічні зморшки також можуть з'являтися на щоках. На лобі зморшки стають помітними у вигляді горизонтальних ліній. Вони утворюються завдяки міміці обличчя і, як правило, з часом стають дедалі глибшими. Невеликі вертикальні лінії між бровами виникають, коли ми зводимо брови (насуплюємось).
Більш глибокі зморшки утворюються між носом і ротом, і називаються носогубними складками. Вони спричинені обвисанням шкіри і часто пов'язані з втратою об'єму.
Втрата об'єму
Втрату об'єму іноді називають обвислою шкірою, втратою контурів, індичою шиєю, гусячою шкірою і т. д., її буває важко ідентифікувати. На відміну від втрати щільності або зморщок, вона змінює загальний вигляд обличчя способами, які пов'язані з перетворенням, але їх важко визначити. Найбільш помітні зменшення об'єму і втрата чітких контурів обличчя, які пов'язані з втратою об'єму, можуть надати обличчю незадоволеного, сумного або виснаженого вигляду. Це, в свою чергу, призводить до неправильного сприйняття настрою чи внутрішнього стану людини.
Втрата щільності
Втрата щільності проявляється на шкірі у вигляді тонкого, слабкого поверхневого шару та найчастіше зустрічається у жінок після менопаузи. На відміну від зморщок або втрати об'єму, втрата щільності впливає на шкіру всього обличчя, а не окремих його ділянок. Це часто пов'язано з більш глибокими зморшками, і відбувається паралельно зі зменшенням яскравості і тенденцією до потемніння шкіри.
Причини Та Фактори Старіння Шкіри
Шкіра старіє не через одну причину, а у зв'язку з дією цілого набору чинників, як внутрішніх, так і зовнішніх. Розуміння цих причин допоможе розробити комплексний підхід до профілактики старіння шкіри.
Старіння відбувається у кожному шарі шкіри
Зміни в структурі шарів шкіри проявляються на поверхні у вигляді ознак старіння.
Епідермальний шар
Уповільнення процесу відновлення клітин і зниження утворення ліпідів на поверхні означає, що збільшується загроза шорсткості і сухості шкіри. У процесі старіння цього шару шкіри вона стає більш чутливою до УФ-променів. В епідермісі уповільнюються процеси регенерації, а зниження імунної функції може призвести до збільшення ймовірності зараження шкіри, а також до повільнішого загоєння ран.
Шар дерми
Починаючи з 25-річного віку, спостерігається зниження кількості колагену на 1% щороку, а це один з «будівельних блоків» шкіри. Разом зі зниженням кількості еластину, це призводить до дезорганізації тканини шкіри. Структура шкіри порушується, виникає ризик появи зморщок. Еластичність шкіри зменшується, що робить її більш вразливою до пошкоджень і до розривів капілярів. Зниження параметрів кровотоку означає, що надходження поживних речовин і кисню до поверхні шкіри стає менш ефективним. Це призводить до зменшення рум'янцю, який зазвичай присутній на молодій шкірі.
Підшкірний шар
У глибших шарах найбільш помітні зміни відбуваються у розмірі та кількості жирових клітин, які накопичують ліпіди. Це зниження впливає на втрату об'єму, як ефект доміно, що, у свою чергу, може призвести до глибоких зморщок, запалих щік та погіршення загоєння ран.
Внутрішні чинники старіння
Деякі з причин старіння шкіри обличчя неминучі та не можуть бути змінені. Наш біологічний вік визначає структурні зміни у шкірі та ефективність клітинних функцій. Вони уповільнюються з кожним роком.
Слабший приток крові призводить до ускладнення і перебоїв у надходженні до поверхні шкіри поживних речовин і кисню. Починає переважати темніший відтінок шкіри, а рум'янець, який є характерною особливістю молодої шкіри, зникає.
Спадковість відіграє ключову роль у тому, як шкіра старіє. Етнічна приналежність і тип шкіри, з яким ми народжуємося, визначають, як швидко на поверхні шкіри з'являються ознаки старіння. Наприклад, світла чутлива шкіра схильна до утворення зморщок в більш ранньому віці, тоді як азійський тип шкіри може бути схильним до нерівномірного тону шкіри та появи зморщок у більш пізньому віці. Сухість шкіри, пов'язана з віком, також може бути спричинена індивідуальними особливостями шкіри людини.
Зовнішні чинники старіння
Зовнішні фактори, що впливають на швидкість старіння шкіри, мають в основі один процес — окислювальний стрес. При цьому в організмі виділяються молекули, які називаються вільними радикалами або активними формами кисню. Теорія старіння під дією вільних радикалів стверджує, що ми старіємо через накопичення пошкоджень в результаті впливів вільних радикалів. Вільний радикал — це леткий атом або молекула, що містить один неспарений електрон на зовнішній електронній оболонці. Більшість з них має здатність сильно пошкоджувати всі клітинні структури, включаючи ліпіди і білки.
За нормальних умов вільні радикали захоплюються й нейтралізуються в шкірі антиоксидантами — молекулами, які здатні поглинати і зупиняти їх. Однак з часом здатність шкіри до деактивації вільних радикалів зменшується. В результаті відбувається пошкодження всіх компонентів клітини шкіри. Окислювальний стрес прискорюється і стимулюється різними факторами способу життя.
Сонячні промені
Вплив сонячного випромінювання — це основний зовнішній чинник, відповідальний за старіння шкіри, пов'язане з окислювальним стресом. Пошкодження шкіри, яке спричиняється як тривалим, так і періодичним щоденним впливом УФ-променів, називається фотостарінням, яке також впливає на нерівномірну пігментацію.
Забруднення
Контакт шкіри з різноманітними забруднювачами, що найбільше проявляється у містах, може викликати появу вільних радикалів у шкірі. Крім того, забруднення посилює вплив сонячного випромінювання, прискорюючи окислювальний стрес.
Паління
Хімічні сполуки і нікотин, які містяться в цигарках, відповідальні за збільшення кількості вільних радикалів у шкірі. Як і забруднюючі речовини, вони посилюють вплив сонячного виромінювання, що призводить до окислювального стресу.
Харчування
Антиоксиданти — це молекули, які здатні нейтралізовувати вільні радикали, які ушкоджують шкіру, прискорюючи її старіння. Якщо у раціоні не вистачає антиоксидантів, харчування не зможе допомогти уповільнити загальне старіння шкіри. Натомість вживання в їжу великої кількості багатих на антиоксиданти фруктів та овочів може стати ключовим складником комплексного підходу до профілактики процесу старіння.
Замало догляду
Якщо про шкіру недостатньо піклуватися, вона буде старіти швидше. Ретельне очищення з використанням продуктів, які підходять для певного типу шкіри, у поєднанні з регулярним застосуванням засобів по догляду, орієнтованих на першочергові потреби шкіри, може відчутно вплинути на шкіру. Використання ефективних засобів захисту від сонячних променів є ключовою частиною профілактики.
Рішення
Мінімізація впливу старіння
Розуміння процесу старіння шкіри пропонує вибір рішення щодо того, як необхідно за нею доглядати. Три основні ознаки старіння — втрата об'єму, втрата щільності і зморшки — більш докладно розглядаються в окремих статтях. Якщо Вам важко визначитись, який вид догляду Вам обрати, у пригоді може стати діагностичний шкірний тест. Застосування комплексного цілісного підходу може допомогти як мінімізувати наслідки старіння, так і запобігти подальшому старінню шкіри. Цей підхід включає сферу способу життя та догляду, які розглядаються і змінюються взаємопов'язано.
Спосіб життя
Так як окислювальний стрес є основною зовнішньою причиною старіння шкіри, будь-які зміни способу життя повинні бути націлені на мінімізацію його наслідків.
Харчування
Здорове харчування, багате на фрукти й овочі, забезпечує надходження антиоксидантів, які можуть допомогти обмежити шкідливий вплив вільних радикалів на шкіру. Їжа повинна бути якомога більш різноманітною, але деякі продукти містять особливо багато антиоксидантів і можуть навіть справляти захисний вплив на шкіру: морква, абрикоси, інші помаранчеві та жовті фрукти й овочі, чорниці, зелені листові овочі, солодкий перець, помідори, квасоля та інші бобові, риба (особливо лосось) та горіхи.
Одночасно з вибором корисних продуктів, деяких все ж таки варто уникати. Було встановлено, що їжа з занадто високим вмістом жирів та вуглеводів сприяє розвитку старіння.
Паління
Паління сильно прискорює старіння, знижує еластичність та викликає потьмяніння шкіри. Відмова від паління допоможе поліпшити зовнішній вигляд шкіри шляхом виключення нікотину та інших хімічних сполук, що містяться в цигарках.
Догляд за шкірою
Шкіра змінюється на кожному етапі життєвого циклу, тому догляду за нею повинен враховувати зміни її потреб з віком.
Дбайливий догляд за шкірою є невід'ємною частиною комплексного підходу до профілактики ознак старіння — втрат об'єму та щільності, утворення зморщок і пов'язаних з ними станів, зокрема сухості або чутливості старіючої шкіри.
Якщо Ваша шкіра здорова, гарний догляд допоможе їй залишатися у формі. Якщо ж ні, то послідовний режим догляду може допомогти Вам покращити її стан. Догляд за шкірою повинен складатися з трьох етапів: очищення, догляду та захисту від сонячних променів.
Очищення допомагає видалити макіяж, бруд та хімічні речовини з поверхні шкіри. Це дуже важливо, тому що хімічні сполуки із забрудненого навколишнього середовища на поверхні шкіри можуть посилювати окислювальний стрес.
Догляд забезпечує відновлення та гідратацію шкіри; для цього застосовуються відповідні продукти для усунення ознак старіння, що є першочерговим завданням. При правильному виборі необхідного засобу і його активних компонентів, таких як гіалуронова кислота, гліцин-сапонін або коензим Q10, можна досягти значних покращень у зовнішньому вигляді шкіри. Захист шкіри від УФ-променів є найбільш важливим кроком у запобіганні старінню шкіри в майбутньому. Вибір продукту з СЗФ повинен здійснюватись у відповідності до типу і потреб шкіри.
Дізнайтесь більше про захист обличчя від сонячних променів.