Шкіра — це живий орган, який зазнає значних змін протягом життя людини: від ніжної шкіри новонародженої дитини, через підлітковий вік, коли шкіра часто буває схильною до появи вугрів, і до зморщок під час старіння. Кожен етап має власні вимоги, і догляд за шкірою повинен відображати ці мінливі потреби. Вибір відповідних засобів для захисту, живлення і відновлення шкіри на кожному з цих етапів допоможе зберегти її здоровою і забезпечити її натуральний вигляд, надаючи Вам можливість почуватись якнайкраще, незалежно від віку.
Шкіра у різному віці
Шкіра немовлят
Товщина шкіри немовлят складає одну п'яту від товщини шкіри дорослого. Вона має таку ж кількість шарів, але кожен шар значно тонший, що робить його особливо ніжним і чутливим.
Зовнішній шар епідермісу (рогового шару) є особливо тонким, і щільність його клітин значно менша, ніж у дорослої шкіри. Потові і сальні залози також менш активні, отже, гідроліпідна плівка і сітка захисної кислоти залишаються відносно слабкими. Це означає, що бар'єрна функція неактивна, і шкіра немовлят:
- менш стійка і міцна,
- особливо чутлива до хімічного, фізичного і бактеріального впливу,
- схильна до висихання,
- більш чутлива до УФ.
Чутливість до УФ посилюється тим фактом, що немовлята також мають низьку пігментацію шкіри. Меланкоцити (клітини, що відповідають за вироблення меланіну) вже присутні, але ще не активні, тому немовлят варто оберігати від прямого сонячного впливу.
Немовлятам також складніше регулювати температуру тіла, ніж дорослим, тому що:
- площа поверхні їхнього тіла є відносно великою,
- їхні потові залози менш активні,
- кровообіг у їхній шкірі ще досить повільний для адаптації.
Важливо, щоб дорослі пам'ятали про це і контролювали температуру навколишнього середовища.
Дізнайтеся більше про шкіру немовлят, проблеми, до яких вона схильна, а також про те, як за нею доглядати у статті про дитячу шкіру.
Підлітковий вік
Гормональні зміни періоду статевого дозрівання можуть мати драматичні наслідки для шкіри — особливо на обличчі, плечах, грудях і спині. Збільшення вироблення шкірного сала і порушення діяльності корнеоцитів може призвести до подразнення шкіри, і вона може стати жирною і схильною до акне. Це, як правило, змінюється з часом, коли підліток дорослішає, хоча для деяких осіб, особливо жінок, схильність до вугрів може спостерігатися і в середньому віці, і навіть пізніше.
Вік від 25 до 29 років
Генетика, спосіб життя і довкілля визначатиме, на якій стадії епідерміс і дерма стають тоншими, але у віці 25 років вже можуть з'являтися перші ознаки старіння, як правило, у вигляді мімічних зморщок.
"Коли шкіра потоншується, її бар'єрна функція і її природний захист від ультрафіолету також поступово знижуються."
Колагенова маса і гнучкість теж починають слабшати (приблизно на 1% за рік).
Після 30 років
- Бар'єрна функція їх шкіри більш ослаблена.
- Метаболічні процеси у клітинах починають сповільнюватися.
- Збільшується втрата шкірою природного зволоження.
- Еластичність шкіри зменшується.
Вік від 40 до 59 років
Протягом наступних кількох десятиліть структура шкіри поступово змінюється:
Епідерміс:
Впорядковане розташування окремих шарів епідермісу втрачається. Утворюється менше клітин, наявні клітини стискаються і верхні шари шкіри стають тоншими. Це може призвести до:
- Збільшення згрубілості та сухості.
- Гіперпігментація (відомої як пігментні плями).
- Порушення загоєння ран і підвищеного ризику інфекції шкіри.
Дерма:
Сполучні тканини в середньому шарі шкіри втрачають волокнисту структуру і здатність зв'язувати воду та еластичні волокна, що призводить до втрати міцності й еластичності та появи зморщок.
Поступово знижується розвиток кровоносних судин у дермі. Дерма забезпечує потік поживних речовин у епідерміс, отже без живлення обидва шари і з'єднання між ними стають тоншими і більш пласкими, що призводить до втрати щільності і пружності шкіри. Це особливо характерно для жінок після менопаузи. Зниження кровотоку також призводить до втрати блиску. Шкіра стає менш пружною і можуть пошкоджуватися капіляри .
Підшкірний жир:
Нижній шар жирової тканини поступово зменшується, що призводить до втрати об'єму та щільності.
Енергія шкіри також зменшується, і шкіра стає менш стійкою до тиску.
Вік від 60 до 79 років
- Природна здатність шкіри виробляти ліпіди зменшується, приводячи до сухості, зневоднення і утворення більшої кількості зморщок.
- Регенерація шкіри сповільнюється, і шкіра стає все більш тонкою у результаті втрати об'єму і щільності. Здатність до загоєння ран також порушується.
- Збільшується чутливість до УФ, і шкіра стає схильною до гіперпігментації (наприклад, вікових плям)
Дитяча шкіра
У віці 4 років шкіра та її похідні (наприклад, волосся, нігті і залози) стають більш зрілими. Тим не менш, дитяча шкіра ще є тонкою і має значно менше пігментації, ніж шкіра дорослого. Оскільки механізми самозахисту ще не розвинені, молода шкіра особливо чутлива до ультрафіолетового випромінювання. Дізнайтеся більше про дитячу шкіру і про те, як доглядати за нею.
У віці 12 років будова і функції шкіри дитини відповідають шкірі дорослого.
З 79 років років імунна функція шкіри знижується, що робить її більш сприйнятливою до впливу інфекцій.
Дізнайтеся більше про процес старіння, а також про те, як доглядати за шкірою і як затримати ознаки загального старіння шкіри.
Що спричиняє старіння шкіри?
Старіння шкіри спричиняє поєднання різних чинників: як внутрішніх, так і зовнішніх. Розуміння того, що як внутрішні, так і зовнішні чинники здатні вплинути на структуру і функції шкіри, може допомогти у виборі засобів для догляду за шкірою.
Внутрішні чинники
Наш біологічний вік визначає структурні зміни у шкірі, деякі з яких є неминучими:
- Слабше кровопостачання означає зменшення постачання кисню і поживних речовин на поверхню шкіри, що призводить до тьмяного тону.
- Менш активна робота сальних і потових залоз призводить до ослаблення гідроліпідного шару, що спричиняє сухість шкіри.
- Скорочення вироблення естрогену після менопаузи, разом зі зменшенням регенерації клітин, впливає на структуру жіночої шкіри обличчя.
Генетика також відіграє ключову роль у тому, як шкіра старіє. Наші національні особливості, стать та тип шкіри відіграють ключові роль у тому, як швидко ознаки старіння з'являються на поверхні нашої шкіри.
Зовнішні фактори
Хороша новина, однак, полягає у тому, що більш ніж 80% старіння шкіри спричинене зовнішніми факторами, серед яких:
- Екологічні фактори: ультрафіолетове випромінювання, зміни клімату і забруднення повітря.
- Фактори способу життя: куріння, алкоголь, харчування, стрес і нестача відповідного догляду за шкірою.
Дізнайтеся більше про фактори, які впливають на процес старіння у загальному старінні шкіри та фактори, які впливають на шкіру.
Дослідження показали, що ділянки шкіри, які не зазнають сонячного впливу, зберігають тонус, еластичність і здатність не до регенерації до похилого віку. Саме вплив УФ-променів призводить до передчасного старіння шкіри. Це означає, що скорочення нашого впливу сонця і з використанням перевірених і ефективний захист від сонця є життєво важливим кроком, до якого варто вдатися, щоб затримати появу ознак передчасного старіння. Детальніше читайте у статті захист від сонця.
Щоденне очищення і догляд за шкірою з використанням продуктів, сформульовані відповідно особливі потреби типу шкіри, стану і віку допоможе зберегти шкіру здоровою і затримати появу ознак передчасного старіння. Детальніше у статті щоденний догляд за шкірою обличя.